Symulację etapów takiego zabiegu prezentuje powyższy film.

Tibial Tuberosity Advancement (TTA)

Jeśli u psa nagle pojawiła się kulawizna kończyny miednicznej jednym z możliwych urazów jest zerwanie więzadła krzyżowego przedniego stawu kolanowego.

Najczęstsze objawy tego schorzenia to:

  • Nagła bolesność
  • Kulawizna
  • Niechęć do obciążania kończyny
  • Unoszenie kończyny

W takim przypadku jak najszybciej należy zdiagnozować swojego zwierzaka. Lekarz weterynarii przeprowadzając badanie zapewne wykona między innymi tzw. "test szufladowy", który może pomóc w zdiagnozowaniu urazu jakim jest zerwanie więzadła krzyżowego przedniego w stawie kolanowym. Jeśli u pacjenta już została postawiona taka diagnoza nie musi oznaczać końca aktywności ruchowej. Istnieją obecnie metody umożliwiające rekonstrukcję stawu w taki sposób, aby zminimalizować skutki tego schorzenia.

Jedną z najnoszych metod "naprawy" jest TTA Rapid - metoda polegająca na implantacji specjalnej tytanowej klatki w uprzednio przygotwaną lożę w kości piszczelowej. Dzięki temu funkcjonalność stawu kolanowego może pozostać zachowana a zwierzę może w pełni korzystać z kończyny.

img

Rozmiary tytanowego implantu zawsze określane są indywidualnie - dzięki temu procedura TTA Rapid zapewnia optymalne efekty terapeutyczne. Po zakwalifikowaniu psa do zabiegu, wykonaniu podstawowych badań krwi, chirurg wykonuje serię kilku zdjęć RTG w celu dokonania obliczeń dla najlepszego ułożenia więzadła prostego rzepki, które po wszczepieniu implantu stanowić będzie "podporę" w miejsce uszkodzonego więzadła krzyżowego przedniego. Po dokonaniu wstępnej "przymiarki" kolejnym etapem jest implantacja klatki na sali operacyjnej.

Po wykonaniu zabiegu pies przez kilka dni powinien nosić opatrunek ochronny, jednak od razu może korzystać z operowanej kończyny. Przez kilkanaście dni konieczne będą jeszcze leki przeciwbólowe, jednak sprawność stawu kolanowego będzie w pełni przywrócona. Po całkowitym zrośnięciu się implantu z kością (które trwa ok 6 tygodni) pies może w pełni powrócić do swojej aktywności.

Jeśli macie Państwo pytania odnośnie możliwości zastosowania techniki TTA Rapid u swojego psa zapraszamy do kontaktu z naszą przychodnią. Udzielimy Państwu niezbędnych informacji odnośnie możliwości zastosowania tej techniki u Państwa psa.

+48 61 30 70 370